Juletroop i Aalborg

Af Danish Garrison – 501st Legion

Lørdag den 15. december indtog en flok fra Nordic Base og 501st Legion – Danish Garrison Aalborg midtby og hovedbiblioteket for at ønske byens borgere en glædelig jul og reklamere for vores foreninger.
TX27014 Søren Christensen havde fundet nissehuen frem til sit 1. troop som medlem af Danish Garrison, hvilket fik mange til at synes, at han så mindre farlig ud. Men han blev stadig med jævne mellemrum kaldt Vader. Jedierne gik helt amok i et skydespil på biblioteket. Og her gik vi allesammen og troede, at jedier var fredelige.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Mød vores Troopere:

Mød vores Troopere

Mød vores supportere