Jakob Stegelmann æresmedlem

Af Danish Garrison – 501st Legion

Lørdag den 14. september 2019 deltog Danish Garrison på Fantasy Festival i Esbjerg, og her kunne vi byde velkommen til et nyt Æresmedlem.

Legendariske Jakob Stegelmann blev mødt af troopers og supportere fra Danish Garrison og fik her overrakt et diplom samt en plakette som bevis på, at han nu er Æresmedlem i Danish Garrison i fint selskab med vores øvrige æresmedlemmer. Men det stoppede dog ikke her. Jakob Stegelmann fik nemlig også overrakt et diplom af 501st Legion som bevis på, at han (ud over sit æresmedlemskab i Danmark) nu også er internationalt anerkendt som officiel Friend of the Legion.

Jakob Stegelmann fik tildelt sine nye titler på baggrund af hans årelange store virke for at fremme kendskab til Star Wars og relateret viden i Danmark. Vi er meget beærede over, at vi nu officielt kan byde Jakob velkommen i såvel Danish Garrison samt verdens største Star Wars-kostumeklub; 501st Legion.

 

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Mød vores Troopere:

Mød vores Troopere

Mød vores supportere