Sci-Fi Con 2019

Af Danish Garrison – 501st Legion

Lørdag den 13. april skete det endelig: Dette års Sci-Fi Con i Randers løb af stablen, og mere end 5.000 mennesker væltede ind i Arena Randers og gjorde dagen til noget helt specielt.

Danish Garrison var naturligvis repræsenteret i stort antal på Danmarks største science fiction-messe, og i stærkt selskab med brødre og søstre fra Rebel Legion Nordic Base blev der i dén grad udøst Star Wars-kærlighed.

Fra den store stand i Hal 1 kunne alle nysgerrige sjæle, børn som voksne, få lidt mere at vide om, hvad det er vi går og laver i Danish Garrison og Nordic Base lokalt i Danmark, og i hele 501st Legion og Rebel Legion i hele verden.

Hele Randers by havde i løbet af ugen stået i science fiction-genrens navn, og derfor var det da også kun naturligt, at en tapper eskadrille af både Rebeller og Imperiets tropper blev sendt ud i Randers by for også at sprede glæde blandt folk i byens gader.

Sci-Fi Con i Randers er et af de årlige events, som rigtig mange troopere og supportere glæder sig enormt meget til, og igen i år blev alle forventninger indfriet til et virkelig succesfuldt troop og et super godt event.

 

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Mød vores Troopere:

Mød vores Troopere

Mød vores supportere