Danish Garrison og det danske politi

Af Danish Garrison – 501st Legion

Oplevelserne er mange i Danish Garrison. Søndag prøvede et af vores medlemmer et nyt kostume, alt imens kæresten fra Rebel Legion tog billeder. Men en borger i området blev så nervøs at vedkommende ringede med en alvorlig anmeldelse om en mulig bombemand! Politiet reagerede korrekt på meddelelsen og tog de nødvendige forholdsregler, da de me den stor bemandingsstyrke rykkede ud for at konfrontere vores medlem.

Skønt det til at starte med virkede meget voldsomt, også for vores medlem, endte det heldigvis godt. Politiet blev hurtigt overbevist om, at der rent faktisk blot var tale om et kostume, og de forlod derefter stedet.

Efter den uheldige episode har politiet flere gange ringet og spurgt til vores medlems ve og vel. Onsdag mødtes de til kaffe hos hundesektionen, hvor de talte om oplevelsen, fik snakket lidt Star Wars, taget billeder og byttede patches. En virkelig skøn oplevelse for både Imperiet, Rebel Legion og vores danske politi.

Så derfor skal der fra vores medlem samt hele 501st Legion – Danish Garrison lyde et stort Tak til det danske politi fordi I passer på os. Så tager vi os af en galakse langt, langt væk.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Mød vores Troopere:

Mød vores Troopere

Mød vores supportere