Glæde ved May the 4th-parade

Af Danish Garrison – 501st Legion

Lørdag den 4. maj var international Star Wars-dag; May the 4th Be With You. I Danmark blev dagen markeret af 501st Legion – Danish Garrison i fællesskab med Rebel Legion – Nordic Base. Det skete ved en storslået parade i hjertet af København, hvor mere end 60 troopers deltog, godt fulgt på vej af en stor håndfuld af vores altid trofaste og dygtige supportere.

Paraden startede på Rådhuspladsen, og gik derefter ned ad Strøget mod Amagertorv, hvor der blev holdt pause ved Disney Store. Der var masser af glade mennesker, og der var god tid til at alle kunne få et billede, en High Five og et kram. Herefter gik turen videre mod LEGO Store og Fætter BR, hvor scenen var den samme: Masser af glade og smilende mennesker, og masser af godt humør hos både publikum og deltagerne i paraden.

Hos både Danish Garrison og Nordic Base gør det os rigtig glade og stolte over, at vi kan være med til at kaste lidt ekstra solskin og glæde over folks hverdage. Galleriet herunder viser blot nogle af de mange billeder, der blev taget på dagen. Fotograf: Andreas Robenhagen.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Vil du vide mere om, hvordan vi laver vores kostumer – eller har du brug for hjælp til dit? Så kom og vær med.

Mød vores medlemmer, og se folkene bag maskerne. Vi er faktisk slet ikke så farlige…

Vi kan også godt lide at have det sjovt, og nogle gange er det ikke helt så seriøst. Se alle de sjove billeder lige her.

Mød vores Troopere:

Mød vores Troopere

Mød vores supportere